תפריט ראשי:

חיפוש באתר

Categories

אוגוסט 2022
א ב ג ד ה ו ש
« ספט    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Tags

בלוגרול

Martian Child

1. לפני הכל

הלייבל החדש Lonely Boy Records כבר יודעים שהדרך אל ליבנו ואל כיסנו עוברת דרך הדברים-בחינם שלנו, ולכן הם נותנים את הסינגל הראשון מתוך האלבום המתקרב ובא של עומר לשם, "Send Yourself Away", שנקרא "Hark a Morning Zoo", להורדה בחינם, בדף החללשלי שלו. אפשר להוריד אותו בפורמט ה-MP3 הנפוץ יותר או בפורמט ה-FLAC האיכותי יותר, והקובץ המכווץ כולל גם הזמנה להופעה הקרובה וגם מכתב תודה מעומר. תנו לזה שמיעה.

2. חיים על המאדים

Martian Child

אני מניח שבקרב חנוני המדע בדיוני שאני נמנה עליהם, דיוויד ג'רולד מגיע עם רזומה מאד מכובד – הוא כתב את הפרק האהוב ביותר על צופים של "מסע בין כוכבים", The Trouble with Tribbles. הוא גם העיר את חלק מההערות שהובילו את היוצרים של "מסע בין כוכבים" ליצור לו סדרת המשך. אם לא הוא, לא היו לנו את מספר 2 – קומנדר רייקר, ולא את היועצת טרוי. שניהם הוספו לצוות החללית החדשה מפני שג'רולד העיר שזה לא הגיוני שמפקד הספינה יוצא למשלחות הגישוש ומשאיר את הספינה ללא פיקוד, ומפני שהוא העלה את הרעיון שהלחץ המתמיד, המרחק מכדור הארץ וחוסר הוודאות לגבי הכוכבים החדשים שייתקלו בהם עשויים לגרום לצוות הספינה לבעיות נפשיות, שעשויות להיפתר או להיות מוקלות אם איזשהו איש מקצוע, או אשת מקצוע, לבריאות הנפש יצטרפו למשלחת. במהלך חייו, שהספיקו לכלול בנוסף לכתיבת תסריטים לסדרות טלוויזיה, גם כתיבת סדרות של ספרי מדע בדיוני – שתיים עיקריות, בשם "המלחמה נגד השטור" ו"הדינגיליאדה" – וגם לאמץ ילד. הילד, שהתברר כקצת בעייתי יותר ממה שתיכנן, נתן לו את ההשראה לכתוב נובלה – "הילד ממאדים", והנובלה הזאת – שהפכה ב-2002 גם לספר באורך מלא – מצאה עכשיו תרגום לסרט.

בסרט משחק ג'ון קיוזאק את הסופר, שמאמץ את הילד אחרי שארוסתו נפטרה ומנסה להתמודד עם העובדה שהילד חושב שהגיע מהמאדים – במיוחד מכיוון שננטש בכניסה לפלנטריום. הקושי של שניהם להתמודד עם התפקידים החדשים שלהם, כאבא ובן, גדל במיוחד מפני שהאב, הסופר, לא מצליח להתחיל לכתוב את הספר החדש שהתחייב עליו, ובנוסף, הוא לא מצליח למנוע מבנו החדש להתנהג בדרך המוזרה שבה הוא מתנהג. הילד מוצא דרכים מיוחדות ויצירתיות במיוחד להיות חריג בסביבה החברתית שלו, אבל במסורת הסרטים ההוליוודיים שהסרט הזה לוקח בה חלק, בסופו של דבר הדברים מסתדרים בצורה האידיאלית לכל הצדדים. אחד מהדברים הראויים לציון בסרט הוא שבניגוד לאופי שהרבה סרטים הוליוודיים דומים היו יכולים לקחת, הסרט הזה לא לוקח לעצמו שום פן פנטסטי אלא משאיר את עצמו בגבולות האנושיים, לפעמים יותר מדי, של שני בני אדם בודדים שיש להם את ההזדמנות להפסיק להיות בודדים, אם זה מה שהם יבחרו בו. ג'רולד לקח הרבה מאד מהאירועים האישיים שעבר עם בנו המאומץ האמיתי לספר (שתהליך כתיבתו בעצם מתואר בסרט ובספר), ווידא שהחוויה האישית שלו ושל בנו תעבור למסך בצורה הטובה ביותר. ג'ון קיוזאק, אנושי כרגיל, והילד בובי קולמן מצליחים לרקום ביחד את מערכת היחסים הקצת מצחיקה ומאד עצובה של האיש שלומד להיות אבא, והילד שלומד להיות בן.

תגובה